notification
معرفی کتاب اصول فقه دانشگاهی اثر محمد رضا شب خیز

معرفی کتاب اصول فقه دانشگاهی اثر محمد رضا شب خیز

اصول فقه، نام یک دانش اسلامی است که شیوه استنباط احکام شرعی را بررسی می‌کند؛ در این دانش، روش درست دستیابی به احکام شرعی با استفاده از دلایل نقلی و عقلی بررسی می‌شود. علم اصول از علومی است که در فرهنگ اسلامی تولد یافته و در دامن علم فقه رشد کرده است.
قانونگذاري، تفسير قانون، اعمال و اجراي آن نياز مبرم به شناخت، فهم و دقت اصولي دارد، اساسا دانش اصول فقه به مثابه رشته اي روش شناختي مي تواند در حوزه هاي معرفتي و همه علوم اسلامي کاربردی باشد، به ويژه در پژوهش ها و مطالعات حقوقي و براي دانش پژوهان رشته هاي حقوق اين ضرورت داراي اهميت بیشتری است. قسمت مهم حقوق خصوصي ايران متاثر از فقه اسلامي است. حتي اصطلاحات عقود، ايقاعات، شروط و غيره که در آن به کار رفته، همان اصطلاحات فقهي است و چون استفاده از فقه اماميه بدون اصول فقه غيرممکن است ازاين رو بايد پذيرفت که علم اصول فقه تاثير زيادي در فهم و درک حقوق موضوعه ايران دارد. از این رو، درس اصول فقه یکی از مواد امتحانی آزمون وکالت قرار داده شده است تا قدرت استنباط داوطلبان به عنوان وکلای آینده مورد ارزیابی قرار گیرد. نظر به تحلیلی بودن درس اصول فقه، یادگیری آن مبتنی بر تکرار و تمرین است.
کتاب ((اصول فقه دانشگاهی)) تالیف جناب آقای محمدرضا شبخیز، به عنوان یکی از اصلی ترین و کاملترین منابع درس اصول فقه، برای تدریس و مطالعه دانشگاهی و حتی مطالعه آزمونی شناخته میشود.
در تالیف این کتاب، توجه و تمرکز نویسنده بر این بوده است که منبعی بسیار کامل و جامع همراه با مثال های فراوان، خصوصا مثال های حقوقی و قانونی، گردآوری کند تا این منبع بتواند پاسخگوی تمامی نیاز های دانشجویان رشته حقوق و حتی داوطلبان آزمون های حقوقی همچون آزمون وکالت باشد.


منبع درس اصول فقه با توجه به پیچیدگی های خاص این درس، باید در نهایت سادگی و روان بودن به تشریح مطالب بپردازد تا مطالعه کنند بتواند با راحتی هرچه بیشتر از آن استفاده کند. در کتاب اصول فقه  دانشگاهی مطالب در نهایت سادگی و روان بودن تشریح شده اند تا مطالعه کننده با هر سطح علمی که دارد، بتواند نهایت بهره برداری را از این کتاب داشته باشد. 
همچنین مطالب این کتاب ، در کمال ایجاز و اختصار بیان شده اند و  از بیان هرگونه مطلب منسوخ و زاید و غیرکاربردی در این کتاب پرهیز شده است
ویژگی بعدی که باید منبع این درس داشته باشد، ذکر مثال های متعدد است چرا که برای یادگیری بهتر هر درسی، ذکر مثال های متعدد سبب یادگیری هرچه بهتر میشود. در کتاب اصول فقه دانشگاهی برای هر مبحث تعداد زیادی مثال کاربردی ذکر شده است که بسیاری از این مثال ها، مثال های قانونی و حقوقی هستند که باعث عمیق شدن یادگیری و قوی تر شدن هرچه بیشتر قدرت استدلال مطالعه کنندگان میشود.
ویژگی بعدی یک منبع مناسب، پوشش دهی کامل و جامع آن است. چرا که اگر یک منبع خصوصا یک منبع آزمونی، کامل و جامع نباشد، سبب سردرگمی داوطلب شده و به ضرر وی خواهد بود. کتاب اصول فقه دانشگاهی، یکی از کاملترین منابع اصول فقه محسوب میشود که تمامی نیاز داوطلبان و حتی دانشجویان را بر اساس نظرات پذیرفته شده در قانون و آزمون وکالت، پوشش میدهد.
ویژگی بعدی یک منبع مناسب، تکیه ی آن بر نظر غالب آزمون های حقوقی است. چرا که در علم حقوق و دروس این علم، همواره نظرات و استدلال های مختلفی از جانب حقوقدانان اظهار شده که حتی گاها این نظرات با یکدیگر مخالف هم بوده اند. پس داوطلب باید همواره در هر درسی از جمله اصول فقه، نظرات آزمونی را فرا بگیرد .
در درس اصول فقه و با توجه به وجود نظرات مختلف علمای این علم، همواره اختلاف نظر وجود داشته است ولی در کتاب اصول فقه دانشگاهی، تمامی مطالب با تکیه بر نظر غالب آزمونی نگاشته شده اند و داوطلب میتواند با خاطر آسوده از این مطالب استفاده کند .
در کتاب اصول فقه دانشگاهی، موضوعات بطور متناسب و منسجم دسته بندی شده اند که باعث راحتی هرچه بیشتر داوطلب در زمان  مطالعه میشود.
در کتاب اصول فقه دانشگاهی، جهت تاکید هرچه بیشتر به مطالب مهم و بالا بردن دقت خواننده نسبت به آن ها، جملات یا کلمات مهم بصورت پر رنگ تر نگاشته شده اند.
در این کتاب، تمامی مطالب ذکر شده بر اساس آثار علمای برجسته شیعه و اهل سنت علم اصول فقه میباشد و  نگارنده از هرگونه اعمال نظر شخصی خودداری کرده است. همچنین جهت مطالعه بیشتر و تخصصی تر ، در پاورقی ها و بخش کتابنامه به این منابع مرجع استناد شده است.

به محض انتشار چاپ نخست به سبب ویژگی هایی که قبل تر ذکر شد، این کتاب مورد توجه ویژه جامعه حقوقی ایران قرار گرفت، بطوری از همان موقع تا به امروز به عنوان منبع درسی در دانشگاه ها مورد تدریس قرار گرفته است.
در ویرایش سوم، این کتاب دستخوش تغییراتی شد که این تغییرات عبارتند از:
1.تغییر برخی مطالب به سبب تغییر برخی قوانین از جمله قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری
2.اضافه شدن مطالبی که جهت تدریس موثرتر درس اصول فقه اساتید در کلاس درس لازم بود
3.افزودن مطالب جدیدی که در آزمون وکالت بیشتر مورد سوال قرار می‌گیرند تا هنگام مطالعه کتاب برای آزمون وکالت نیز کفایت بکند
4.برای تسلط بیشتر دانشجویان به ساده سازی بیشتر و ذکر کلید واژه های برای درک بهتر مبجث و جلوگیری از فراموشی برای مباحثی که مثال های حقوقی بیان نشده بود، مثال های حقوقی بیشتری ذکر شده است
5.منابع فقهی و اصولی شیعه و اهل سنت در این ویرایش به جهت استفاده محققان بیان گردید
6.علاوه بر ذکر مثال‌های حقوقی و کاربردی در کتاب، پس از پایان هر مبحث برای آن مبحث مثال‌های دیگری نیز ذکر شده است ترتیب مطالب کتاب اصول فقه دانشگاهی شب خیز به گونه ای است که برای دانشجویان فرار نباشد و از سردرگمی آنها جلوگیری شود.
بنابر مطالبی که پیش تر بیان شد، کتاب اصول فقه دانشگاهی تالیف جناب آقای محمدرضاشبخیز منبعی بسیار عالی و کامل برای درس اصول فقه محسوب میشود که علاوه بر برطرف کردن نیاز دانشجویان برای یادگیری این درس در دوران تحصیل، نیاز داوطلبان آزمون های حقوقی از جمله آزمون وکالت را نیز برآورده ساخته و برای آنان نیزکاربردی و راهگشا میباشد.

ویژگی های کتاب «اصول فقه دانشگاهی» در یک نگاه:
1.روان‌ترین کتاب آموزشی در درس اصول فقه، مناسب برای دانشجویان مقطع کارشناسی رشته حقوق و داوطلبان آزمون‌ وکالت
2.ساده نویسی و نگارش سلیس و روان مطالب، به گونه‌ای که تمام مباحث اصولی برای هر فردی با هر سطح معلوماتی، به راحتی قابل فهم و درک باشد.
3. تبیین مباحث اصول فقه به نحو کاربردی با ذکر نمونه‌ مثال‌های متعدد حقوقی، به‌طوری که این کتاب از حیث ارائه نمونه مثال، بسیار غنی محسوب می‌شود.
4. ایجاز و اختصار در بیان مطالب و پرهیز از ذکر هرگونه مطالب زاید و غیرکاربری؛
5. دسته‌بندی مناسب موضوعات؛
6. مشخص نمودن مطالب و اصطلاحات کلیدی در متن، جهت بالابردن دقت خواننده؛
7. استناد به منابع فقهی و اصولی، جهت مطالعه تفصیلی

 

جهت تهیه کتاب اصول فقه دانشگاهی اثر محمد رضا شب خیز از فروشگاه هوالوکیل روی اسم کتاب کلیک نمایید و برای دیدن دیگر آثار این نویسنده روی اسم نویسنده کلیک نمایید.