notification
معرفی کتاب درسنامه جامع حقوق تجارت اثر دکتر جواد معتمدی

معرفی کتاب درسنامه جامع حقوق تجارت اثر دکتر جواد معتمدی

   حقوق تجارت از جمله درس های بسیار چالشی در آزمون های حقوقی است به ویژه در سالهای اخیر که میزان پیچیدگی سوالات طراحی شده در این درس نگرانی داوطلبین را دوچندان کرده.  مرسوم ترین شیوه تقسیم بندی کتب حقوق تجارت ، تقسیم آن به چهار موضوع اصلی ذیل است:
الف)کلیات و معاملات تجاری
ب)حقوق شرکت های تجاری
ج)اسناد تجاری
د)ورشکستگی و تصفیه امور ورشکسته

     از آنجایی که مباحث حقوق تجارت -نظیر شرکت های تجاری- عمدتا از مطالبی است که درک آن برای داوطلبین کمی مشکل است ، انتخاب یک کتاب ایده آل برای این درس که مباحث را آسان تر و بهتر منتقل نماید ، تبدیل به یک وسواس فکری برای داوطبین شده است.

   کتاب "درسنامه جامع حقوق تجارت" اثر دکتر جواد معتمدی کتاب نسبتا جدیدی است که با قلمی روان و شیوا به بیان مطالب پرداخته و نویسنده سعی کرده در عین جامعیت ، با ساده بیان کردن مسائل حقوق تجارت ، یادگیری این درس را شیرین تر نماید. در این کتاب برای توضیح اغلب مسائل، مثال های ملموسی آورده شده که یادگیری را تسهیل و مطالب را برای خواننده قابل فهم تر می‌کند. همین ویژگی باعث شده تا این کتاب برای تمامی پایه های علمی مناسب و کافی باشد.
همچنین نویسنده در قسمت هایی که لازم دیده سعی کرده با ترسیم جدول یا نمودار های آموزشی ،  تثبیت مطالب را قوت ببخشد .  نمونه بارز آن در آخر هر سرفصل قابل مشاهده است که نویسنده برای جمع بندی موضوعات گفته شده ، آنهارا در قالب یک جدول بصورت تطبیقی ترسیم و مقایسه نموده.
    تقسیم بندی موضوعی این کتاب نیز همان است که قبل‌تر ذکر کردیم . یعنی بخش اول آن راجع به کلیات و معاملات تجاری  ، بخش دوم راجع به شرکت های تجاری ، بخش سوم درباره اسناد تجاری و درنهایت بخش چهارم از ورشستگی سخن می‌گوید.
    باید افزود این کتاب بخش پنجمی نیز دارد که از ویژگی های مثبت و بسیار مهم آن بشمار می‌آید؛ در پایان این کتاب گزیده ای از قوانین خاص تجاری آمده که می‌توان گفت تا حدودی خیال خواننده را راحت نموده و نیازی به تهیه جداگانه کتاب قوانین خاص برای این درس نیست. قوانین خاصی که در پایان کتاب آمده عبارتند از :
1-قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران
2-قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری
3-موادی از قانون اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی
4-موادی از قانون تجارت الکترونیک

    شیوه بیان مطالب در این کتاب به صورت موضوعیست . اگر چه ترتیب مطالب همان ترتیب شماره مواد قانون تجارت است اما در این اثر فقط به ذکر شماره مواد بسنده شده لذا عزیزانی که نیاز دارند متن قانون تجارت را نیز مطالعه کنند می‌بایست آن را جداگانه تهیه نمایند. در نگارش این کتاب بروز ترین قوانین تجاری از جمله قانون صدور چک مصوب 1397 و اصلاحات بعدی آن اعمال شده و از این بابت برای داوطلبین نگرانی وجود ندارد.

    بعنوان کلام آخر و نتیجه گیری باید گفت در حال حاضر این کتاب 558 صفحه ای با دارا بودن ویژگی هایی نظیر حجم مناسب و شیوه ساده بیان مطالب در عین جامع و بروز بودن ، منبعی کافی برای آزمون های حقوقی نظیر آزمون کانون وکلا (اسکودا) ، آزمون مرکز وکلای قوه قضائیه و همچنین آزمون کارشناسی ارشد و دکتری است.

برخی ویژگی های این کتاب :
1-بروز بودن و اعمال جدید ترین تغییرات قوانین حوزه حقوق تجارت
2-حجم مناسب کتاب برای مطالعه آزمونی
3-دارا بودن گزیده قوانین خاص حقوق تجارت در پایان کتاب
4-استفاده از جداول و نمودار های آموزشی و جمع‌بندی
5-شیوه نگارش روان و ساده همراه با مثال های قابل فهم
6-اعمال جدید ترین تغییرات و اصلاحیه های قانون صدور چک مصوب 1397
7-ذکر شماره مواد قانون ذیل هر مبحث
و ...

جهت تهیه کتاب درسنامه جامع حقوق تجارت اثر دکتر جواد معتمدی از فروشگاه هوالوکیل روی اسم کتاب کلیک نمایید و برای دیدن دیگر آثار این نویسنده روی اسم نویسنده کلیک نمایید.