notification
معرفی کتاب مختصر حقوق جزای عمومی اثر دکتر عباس منصورآبادی

معرفی کتاب مختصر حقوق جزای عمومی اثر دکتر عباس منصورآبادی

حقوق جزا به عنوان یکی از مهم ترین دروس و شاخه های رشته حقوق محسوب می شود که در یک دسته بندی به حقوق جزای عمومی و اختصاصی قابل تقسیم است. موضوعاتی که در بخش حقوق جزای عمومی مورد مطالعه قرار می گیرد به ترتیب شامل: جرم، مجرم و مسئولیت

کیفری و مجازات، می شود. مبنا و پایه یادگیری، درس حقوق جزا به صورت اصولی، فراگیری حقوق جزای عمومی، به صورت ابتدایی و بعد از آن حقوق جزای اختصاصی می باشد (که در بخش اخیر، ارکان هر جرم با توجه به قواعد جزای عمومی مورد مطالعه قرار می گیرد). همچنین حقوق جزای عمومی به عنوان یکی از مواد آزمونی مهم و رتبه ساز در آزمون های شغلی این رشته مانند: آزمون وکالت و قضاوت و همچنین یکی از دروس اصلی آزمون کارشناسی ارشد و دکتری حقوق جزا و جرمشناسی می باشد.

با توجه به توضیحات ذکر شده و اهمیت درس حقوق جزای عمومی، نیاز به یک منبع برای داوطلبین آزمون های حقوقی در سال های اخیر بیش از پیش احساس می شد. کتاب «مختصر حقوق جزای عمومی» که مطابق با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۱۳۹۹ می باشد از سوی بنیاد حقوقی میزان منتشر و مورد استقبال جامعه حقوقی قرار گرفته است.

کتاب «مختصر حقوق جزای عمومی» پنجمین اثر تالیفی دکتر عباس منصورآبادی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) در زمینه حقوق جزای عمومی می باشد. این کتاب نسبت به دوره چهار جلدی کلیات حقوق جزا و حقوق جزای عمومی ۱، ۲ و ۳  ایشان در طرح و محتوی از استقلال برخودار است و حاوی درسنامه آزمونی حقوق جزای عمومی می باشد که مشتمل بر نکات مهم و آزمونی به همراه تطبیق با قوانین خاص جزایی می باشد.

در تالیف این کتاب، توجه و تمرکز نویسنده بر تهیه و تدوین یک متن و منبع آموزشی و آزمونی با حجم و مطالب مناسب برای تمامی سطوح علمی بوده است. از این رو، علاوه بر توجه به نظرات آزمونی، نکات مهم مواد قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ (مرتبط با حقوق جزای عمومی) و شرح و تطبیق مواد مزبور در پیوند با قوانین خاص (اعلام شده توسط اسکودا و مرکز وکلای قوه قضاییه و سایر قوانین خاص جزایی مرتبط و مهم) و همچنین استفاده از مثال ها در جهت آموزش و تثبیت ذهنی بیشتر مطالب برای داوطلبین مورد اهتمام بوده است. رعایت جامعیت در متن و توضیحات و ترسیم نمودار پیش از طرح مطالب نیز برخی دیگر از ویژگی های این کتاب می باشند. 

با توجه به ویژگی های یاد شده، این کتاب می تواند به عنوان منبع اصلی برای آمادگی در تمامی آزمون های حقوقی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر آزمون وکالت (اسکودا و مرکز وکلای قوه قضاییه) و قضاوت و سایر آزمون های شغلی، مطالعه کتاب «مختصر حقوق جزای عمومی» به عنوان منبع (اصلی یا مکمل برای مرور و جمع بندی) برای آمادگی در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری حقوق جزا و جرم شناسی موثر و توصیه شده است.

مختصر حقوق جزای عمومی

مطالب این کتاب بر اساس سرفصل مصوب به چهار بخش قابل تقسیم است: بخش نخست کلیات حقوق جزا، بخش دو حقوق جزای عمومی (۱)، بخش سه حقوق جزای عمومی (۲)  و بخش چهار حقوق جزای عمومی (۳). 

پ ن ۱: با توجه به اینکه بخش اول این کتاب (کلیات حقوق جزا) برای آزمون های تحصیلات تکمیلی، تهیه و تدوین شده و از سوی دیگر عدم رویکرد طراحان سوالات آزمون وکالت به طرح سوال از این بخش (به خصوص در دهه نود) مطالعه این بخش برای داوطلبین آزمون وکالت بر خلاف آزمون کارشناسی ارشد و دکتری حقوق جزا و جرمشناسی ضروری به نظر نمی رسد. باید توجه داشت پاورقى هاي این کتاب ارزش يكسانى با متن دارند و قرار دادن آن‌ها در پاورقى با هدف سهولت يادگيرى انجام شده است و به معنای کم اهمیت بودن آن ها نیست و به خوانندگان توصيه مى شود به سان متن به آن‌ها بنگرند و از خواندن آنها روگردان نباشند.

پ ن ۲: کتاب حاضر اولین کتاب تالیفی در حوزه حقوق جزای عمومی می باشد که پس از تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری منتشر شد و تمامی نکات و تغییرات قانون یاد شده مرتبط با قانون مجازات اسلامی و تاثیرات آن بر سایر قوانین نیز مورد بررسی قرار گرفته است. ویراست دوم این کتاب مطابق با آخرین تغییرات قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و ذکر آخرین آرا وحدت رویه جزایی مرتبط و آخرین آیین نامه های مصوب می باشد. علاوه بر اینها، مبالغ جزای نقدی نیز مطابق با تصویب نامه هیات وزیران در خصوص تعدیل جزاهای نقدی مصوب ۱۳۹۹، نیز در ویراست جدید کتاب اعمال شده اند.

 

ویژگی های کتاب «مختصر حقوق جزای عمومی» در یک نگاه:

۱. درسنامه جامع آزمونی همراه انطباق مواد قانونی (نص محور).

۲. تطبیق کامل با قوانین خاص جزایی (اعلام شده توسط اسکودا و مرکز وکلای قوه قضاییه) تا آخرین مصوبه ها و تغییرات سایر قوانین.

۳. ارائه نکات مهم آزمونی و نکات جامع مواد قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲.

۴. استفاده از جدول های آموزشی و نمودارهای آموزشی برای دسته بندی مطالب در جهت سهولت در یادگیری.

۵. استفاده از جداول و مباحث تطبيقی و مقايسه ای به صورت يک جا در مباحث مهم برای درک و حفظ راحت تر مطالب.

۶. تطبيق کامل با قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب ۱۳۹۹ (توضیح کامل مواد و تاثیرات آن بر مواد قانون مجازات اسلامی و قوانین دیگر).

۷. اعمال مصوبه هیات وزیران در خصوص «تعدیل جزاهای نقدی در قوانین و مقررات مختلف» مصوب ۱۳۹۹.

۸. ذکر نظریات مهم مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه.

۹. تطبیق مطالب و تشریح کامل آرا وحدت رویه جزایی (تا آخرین آرای صادره از دیوان عالی کشور).

۱۰. مناسب جهت آمادگی برای تمامی آزمون های حقوقی (وکالت، قضاوت، سردفتری، کارشناسی ارشد و دکتری حقوق جزا و جرمشناسی).

۱۱. دسته بندی ویژه بخش اول کتاب: مکاتب و کلیات حقوق جزا (مخصوص داوطلبین آزمون های تحصیلات تکمیلی).

۱۲. مطابق با آخرین سرفصل آموزشی مصوب وزارت علوم و تطبیق با تمامی بخش های جزای عمومی و مواد قانونی کتاب کليات قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲.

۱۳. مطابق با طراحی سوالات رایج آزمون های حقوقي و ديدگاه های مورد تاييد در آزمون ها.

مختصر حقوق جزای عمومی

جهت تهیه کتاب مختصر حقوق جزای عمومی اثر دکتر عباس منصورآبادی از فروشگاه هوالوکیل روی اسم کتاب کلیک نمایید و برای دیدن دیگر آثار این نویسنده روی اسم نویسنده کلیک نمایید.