notification
زندگینامه دکتر سید حسن امامی

زندگینامه دکتر سید حسن امامی

• سال های اولیه زندگی دکتر سید حسن امامی

سید حسن امامی نوه سید زین العابدین امام جمعه آن زمان، در سال 1282 در تهران و در خانواده ای مذهبی که نسل در نسل امامت نمازهای جمعه را بر عهده داشتند( جد ایشان میرزا ابوالقاسم تهرانی از امامان جمعه تهران بودند) چشم گشود. ایشان سال های تحصیل ابتدائی خود را در این شهر و در مدرسه ای که توسط روس ها اداره می شد آغاز کرد و به تحصیل درباره ی رشته های علوم، ادبیات فارسی، ادبیات عربی و فقه دینی پرداخت؛ اما دکتر سید حسن امامی بعدها تصمیم گرفت تا برای ادامه تحصیل به شهر نجف عازم شود. ایشان در نجف توانست به درجه اجتهاد دست پیدا کند.


• فعالیت های دکتر سید حسن امامی

 دکتر سید حسن امامی در سال 1308 پس از طی کردن درجات بالای علمی در روحانیت، تصمیم گرفت تا در رشته حقوق نیز تحصیل کند و برای فراگیری و یادگیری علم حقوق به کشور سوئیس مهاجرت کرد و درجات زیادی را تا مقطع دکتری این رشته را طی نمود. وی توانست با ارائه رساله اساس قضایی مهر در فقه شیعه اسلامی موفق به دریافت مدرک دکتری خود در کشور سوئیس شود. دکتر سید حسن امامی پس از اتمام تحصیلات خود برای افزایش دانش حقوقی مردم به ایران مهاجرت کرد و در جنبه های مختلف به تحقیق و فعالیت پرداخت.

• فعالیت های دکتر سید حسن امامی در ایران

 دکتر امامی پس از کسب مدرک دکتری خود، کشور سوئیس را به مقصد ایران ترک کرد. دکتر سید حسن امامی پس از بازگشت به ایران ابتدا به تدریس تاریخ و حقوق اسلام در مدرسه عالی حقوق و دانشکده معقول و منقول مشغول شد و سپس به دلایل سوابق درخشان و علمی بالایی که داشت به ریاست محکمه بدایت در تهران منصوب شد و دو سال در آن جا به خدمت رسانی پرداخت و بعد به درجه قضاوت در وزارت دادگستری تبدیل شد. دکتر پس از فعالیت و انجام خدمات بسیاری در وزارت دادگستری در سال 1323 به ریاست کل دادگستری تهران نائل شد و در آن جا نیز خدمات رسانی بسیاری کرد. دکتر در دادگستری توانست به بهبود وضعیت حقوقی آن زمان جامعه کمک زیادی کند؛ اما در دادگستری سال های زیادی فعالیت نکرد؛ چرا که دکتر سید حسن امامی در سال 1324 پس از فوت عمویش سید محمد امام جمعه آن وقت تهران، از طرف دربار و دولت پیش از انقلاب به امامت جمعه تهران و ریاست مسجد سلطانی منصوب شد و توانست در جامعه روحانیت دوباره فعالیت نماید.


• وقایع دوران زندگی دکتر سید حسن امامی

دکتر سید حسن امامی مانند هر فرد بزرگ دیگری با فراز و نشیب هایی در زندگی خود مواجه شد و چندباری جان شان به خطر افتاد. این حمله در آن زمان به دکتر مصدق و طرفداران ایشان نسبت داده شد که توسط دکتر مصدق تکذیب شد. دکتر سید حسن امامی در سال 1329 در زمانی که قصد داشت از مسجدی به نام سلطانی خارج شود توسط فردی به نام نبی الله اکبری با استفاده از چاقو مورد سوء قصد قرار گرفت و از ناحیه صورت و گردن زخمی شد اما جان سالم به در برد. پس از این واقعه دکتر سید حسن امامی در سال 1331 در انتخابات دوره هفدهم مجلس شورای ملی شرکت کرد و توانست با آرای مردم مهاباد به مجلس شورای ملی راه پیدا کند. ایشان پس از مدتی فعالیت در مجلس، ریاست آن را بر عهده گرفت. دکتر سید حسن امامی در سال 1332 در دوره ی دوم مجلس سنا توانست رتبه نفر اول را کسب کند. ایشان پس از وقوع حوادث سی تیر از مجلس کناره گرفت؛ طوری که در جلسات آن نیز شرکت نمی کرد و تصمیم گرفت بیشتر فعالیت های علمی و کاری خود را در دانشگاه و تدریس متمرکز کند.


• فعالیت های دکتر حسن امامی در یک نگاه


 دکتر امامی فعالیت و سابق کاری بالایی دارد که از جمله آن ها می توان به
 می توان به کسب درجه ریاست جمعیت حقوقدانان دموکرات، تدریس در مدرسه عالی حقوق، دانشکده معقول و منقول، دانشگاه تهران و دانشگاه ملی یا همان شهید بهشی امروزی اشاره نمود. همچنین ایشان به دلیل پیشینه ی روحانیت خود و خانواده شان خواندن خطبه عقد محمد رضا پهلوی و فرح دیبا را نیز برعهده داشت.


• کتب تالیفی دکتر سید حسن امامی


 کتاب حقوق مدنی ایران در جلد یک، دو، سه، چهار، پنج و شش و شرح قانون ثبت استاد و املاک، از جمله کتاب های تالیف شده دکتر سید حسن امامی به شمار می روند.


• درگذشت دکتر سید حسن امامی


دکتر سید حسن امامی دو روز پس از ترک ایران توسط محمد رضا پهلوی، ایران را ترک کرد و به سوئیس مهاجرت نمود و سپس یک سال بعد در مرداد ماه 1358 بر اثر ابتلا به بیماری سرطان در سوئیس در گذشت و در شهر لوازان به خاک سپرده شد.


• شاگردان برجسته دکتر سید حسن امامی


از شاگردان درخشان دکتر می تواند به دکتر ناصر کاتوزیان ، دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی ، دکتر مهدی شهیدی، دکتر سید حسین صفایی و دکتر سید حسن امین اشاره کرد.
 

جهت تهیه کتاب های دکتر سید حسن امامی از فروشگاه هوالوکیل روی اسم ایشان کلیک نمایید.