notification

معرفی ویدیویی کتاب فن وکالت اثر دکتر علی اکبر ریاضی و ترجمه محمد حسین زاهدین لباف انتشارات شهر دانش

به نام خدا با سلام

در خدمت شما بزرگواران هستیم با معرفی کتاب فن وکالت به عنوان حرفه ای مستقل در طیف مشاغل حقوقی که توسط جناب آقای دکتر علی اکبر ریاضی تالیف و به ترجمه جناب آقای محمدحسین زاهدین لباف رسیده است .

این کتاب توسط انتشارات شهر دانش چاپ شده و کتاب برگزیده حقوقی در کشور هلند در سال ۲۰۱۰ بوده است.

در ابتدا مختصر نکاتی را در خصوص مولف کتاب ارائه میدهیم. جناب دکتر ریاضی از سال ۱۹۷۰ به عنوان رئیس اداره حقوقی و کمیسیون حقوق بین الملل کنترل و نظارت سازمان ملل متحد انتخاب شدند و سال ۱۹۸۲ به عنوان وکیل مدافع و هدایت کننده تیم های دفاعی در دیوان بین‌المللی دادگستری و در شهر لاهه هلند حضور داشته اند.

این رزومه نشان دهنده اشراف مولف به حوزه وکالت به ویژه به صورت بین المللی خواهد بود.

 اگر به مقدمه و فهرست مندرجات کتاب نگاهی داشته باشید، کتاب در فصول مختلفی تهیه شده و در ۷ فصل به ارائه موضوعات می پردازد.

 فصل اول مقدمات می باشد که آیا وکالت را قبول کنیم یا در چه شرایطی میتوان یک دعوا را نپذیرفت.

 انگیزه‌ای که برای قبول یک دعوا و وکالت وجود دارد به چه شکل است، بحث مهم حق الوکاله را بررسی نموده اند، انواع روش ها و شیوه هایی که در اخذ حق الوکاله وجود دارد.

 و در فصل دوم به بحث های دفاعی پرداخته شده است. اینکه در دعاوی مدنی دفاعیات به چه شکل می باشد، خواهان، خوانده و موضوعات به شکل خیلی پایه ای ارائه شده است.

فصل سوم کتاب به مدارک و استدلالات پرداخته است، اینکه ساختار استدلال چیست و مدرک چه نوع مدرکی می باشد و هر کدام از این موضوعات به صورت داخلی و بین المللی بررسی شده‌اند. یعنی یک سند در حوزه حقوق بین الملل چه شرایطی باید داشته باشد و یا در حوزه ساختار قضایی  کشورمان به چه شکلی می تواند باشد.

انواع مغالطات در این بخش در بحث استدلالات بررسی شده است. اینکه یک وکیل اگر چه بیاناتی داشته باشد می تواند از محضر دادگاه یک مقالطه تلقی شود.

 فصل چهارم به بحث قیاس می پردازد این که شما می توانید در دفاع از قیاس استفاده کنید. قیاس های قانونی،انواع قیاس ها و منطوق های آن بررسی شده است.

 و از فصل پنجم به استراتژی های دفاعی در دادرسی پرداخته شده است. مثل حل و فصل دوستانه دعوا، شروع دعوا و در بخش دوم از این فصل دیوان های بین المللی مثل  دادگاه حقوق بشر اروپا، دیوان دادگستری اروپا، دادگاه های فعال در شهر لاهه مثل دیوان بین‌المللی کیفری و دیوان بین المللی دادگستری، مقدماتی راجع به آنها ارائه شده است.

و از فصل ششم به موضوع تنظیم لایحه، اینکه یک لایحه چه مندرجاتی و چه ساختاری باید داشته باشد. شکل لایحه به چه نحوی نگارش شود، ترتیب استدلال های شما به چه صورت باید باشد، آیا صرفاً باید از زبان علمی و تخصصی استفاده نمود یا از زبان عام.

 و در فصل هفتم هم به دفاع شفاهی پرداخته شده است در هفت مبحث اعم از جلسه رسیدگی، آماده شدن برای رسیدگی، رفتار در جلسه دادرسی، استفاده از وسایل سمعی و بصری در استفاده از ادوار اصلی و معارض در مدافعات، سوال از شاهد ومبحث هقتم به آخرین گفتار وکیل پرداخته شده است.

 کتاب در حدود ۶۰۰ صفحه با بیانی شیوا و زبانی بسیار روان ارائه شده و با توجه به این که کتاب ترجمه می باشد ادبیات بسیار سلیس و روانی دارد. 

جهت خرید کتاب فن وکالت روی نام کتاب کلیک نمایید همچنین جهت مشاهده دیگر آثار منتشر شده توسط انتشارات شهردانش اینجا را کلیک نمایید